Dýně…zářící podzimní slunce
Miluju podzim. Podzim plný barev, barevného listí šustícího pod nohama, klid usínající přírody.
S podzimem přišel čas dýní, jako každý podzim se dýně rozzáří do různorodých barev, tvarů a velikostí. Jídla připravená z dýní jsou plná vitamínů, zdraví a lehkosti.
Na zahradách nám může vyrůst několika druhů dýní a každá má své specifikum. Pojďme si o dýni a jejích odrůdách něco říct…
Hokkaido
Hokkaido dýni zná asi každý z Vás a je to nejvíce používaná dýně v našich kuchyních. Receptů naslano i na sladko je nepřeberné množství, od polévek, omáček, dezertů, pomazánek, koláčů a dalších. Jejím velkým plusem je, že ji není potřeba loupat a během tepelné úpravy krásně změkne. Semínka můžeme schovat, na jaře zasadit a jen se radovat z budoucí úrody, tento druh dýně roste téměř sám a úroda je veliká.
Máslová Dýně
Máslová dýně má typický hruškovitý tvar, má minimum semínek a dužina je krásně oranžová a nasládlá. Je výborná do kaší, koláčů, dortů, pyré, nebo bábovek.
Špagetová dýně
Je žlutá, oválná a dužina je také světle žlutá.
Když jí podélně rozříznete a upečete v troubě řezem dolů, tak se po vyškrábání dužina rozdělí na krásné dlouhé špagety. Jestli milujete špagety a nemůžete lepek, zkuste tento zázrak. Špagety z dýně jsou výborné. Tento druh dýně je také vhodný k zapékání s masem, sýrem, jinou zeleninou, k omáčkám, jen podle Vaší chuti a fantazie.
Goliáš
Je to největší ze všech odrůd dýní. Tyto plody mohou dosáhnout i 25 až 30 kg. V kuchyni se nejvíce hodí na marmelády, džemy a na zavařování.
Další méně známé odrůdy jsou Žaludová dýně a Muškátová dýně, které rostou spíše v teplejších oblastech. Žaludové dýně jsou krásná dekorace.
Dýňový cheesecake v perníkovém oparu
Suroviny:
425 g dýňového pyré
205 g třtinového cukru
680 g čerstvého sýru
180 ml smetany ke šlehání
85 g rozpuštěného másla
4 vejce
250 g karamelových sušenek
skořice
sůl perníkové koření
Dýni oloupejte, vydlabejte a nakrájejte na menší kousky. Uvařte ji ve vodě do měkka, poté vodu slijte, dýni rozmixujte a nechte pyré vychladnout.
Předehřejte troubu na 180 stupňů. Formu o průměru 24 cm pořádně obalte alobalem tak, aby Vám do ní během pečení nezatekla voda (bude se totiž péct ve vodní lázni). Sušenky rozdrťte, smíchejte s rozpuštěným máslem. Sušenkovou směs natlačte do formy a dejte na 10 minut péct. Poté formu vytáhněte a teplotu v troubě snižte na 150 stupňů.
Ve větší míse smíchejte sůl, zbytek cukru a koření (lžičku skořice a vrchovatou lžičku perníkového koření). Přidejte krémový sýr a vyšlehejte dohladka. Poté přidávejte jedno vejce po druhém, dále můžete přidat dýňové pyré a nakonec smetanu. Prošlehanou směs vlijte do formy na upečený sušenkový základ.
Do pekáče, do kterého se vám vejde forma s cheesecakem, nalijte horkou vodu. Uložte do něj cheesecake a dejte péct. Díky horké vodě vám při pečení cheesecake nepopraská. V troubě pečte zhruba hodinu. Poté troubu vypněte, ale neotevírejte! Cheesecake nechte v zavřené troubě „dojít“ další hodinku. Pak ho vytáhněte z vodní lázně, nechte 30 minut odpočívat. Před samotným podáváním cheesecake dozdobte karamelem a nasekanými pekanovými oříšky.
Voňavá dýně s hermelínem
4 ks dýně Hokkaido
150 g hermelínu
6 lžic medu
muškátový oříšek
rozmarýn
sůl
pepř černý.
Odřízněte dýním vršek a vydlabejte vnitřek. Olivový olej, med a nasekaný rozmarýn promíchejte s kořením Štěstí, dochuťte solí a pepřem.
Hermelín nakrájejte na proužky a naplňte jim dýni. Dýni pokapejte okořeněným olejem. Olej nakapejte také mezi kousky hermelínu. Dýni pečte na 200 °C cca 20 min. Délka pečení záleží na velikosti dýně.
Dýni ozdobte opraženými dýňovými semínky a snítkou rozmarýnu. K dýni hezky ladí salát s dýňovým olejem.
댓글